1. Retina

  Retina

  720P Türkçe Altyazı

  Bir ABD filmi olan 2016 yapımlı Retina filmin de genç bir kadına bir teklif gelmiştir. Bu teklifte onun yapılacak olan tıbbi bir çalışmaya katılması istenir. Kadın ise her ne kadar ilk başta bunu olumsuz karşılasa da daha sonra yaptığı görüşmelerden sonra ikna olur. Genç kadın bu çalışmaya katıldıktan sonra ise başına gelmeyen kalmaz. İlk başta küçük kısa süreli kabuslar gören kadın çalışma ilerledikçe olmayan şeyleri görmeye başlar.


  5.0
  ( Toplamda 0 oy verildi. )

      4.2   945

 1. Sinema Makinelerinin İcadı
    2 ay Önce   14
  Sinema Makinelerinin İcadı Sinema, yirminci yüzyılın icadıdır. Kısa zamanda gelişmiş ve bir sanayi halini almıştır. Hem de memleketlere milyarlar kazandıran bir sanayi. Milletler arasında hiçbir mahsul, sinema filmleri kadar bütün dünyaya yaygın müşteri bulamamaktadır. Öbür sanatlar yüz yıllardan beri geliştikleri, var oldukları halde, sinema, bu kadar kısa zamanda nasıl bu hale geldi ? Fotoğraf icat edilmemiş olsaydı, elbette sinema da olamazdı. Ama fotoğraftan sinemaya atlamak, gerçek bir ilerleme, bir hamledir. Sinema, ilk devirlerinde on altı, sonraları yirmi dört resmi, bir saniyede gözlerimizin önünden geçirerek hareketi sağlamak temeline dayanıyor. Çünkü insanda görme hassasınin bir kısmını teşkil eden, gözüm retina tabakasındaki silinme müddet’, bu kadar azdır. Saniyede yirmi dört hayal retinaya akseder ise, artık o hayaller silinmeden bir yenisi gelmiş olacağından, biz, resmi hareket halinde görürüz. Aslında bu, görme işine ait bir gecikme, gözümüzü”‘ bir kusurudur. Ucunda ateş bulunan değneği hızla ilerletir isek, ateş, bir nokta olduğu halde, biz onu ateşten bir çizgi gibi görüyoruz. Çizgi olmadığını bildiğimiz halde, gördüğümüz şey, ışıktan bir çizgidir. Bu sebepten, sinema, bir göz aldanmasından başka birşey değil. Bu olay, 17. yüzyılda fizikçi Newton, 18. yüzyılda ise şövalye d’Arcy tarafından farkedilmiş ve incelenmişti. Ama sinemaya ulaşabilmek için, Isviçre asıllı bir Ingiliz olan Peter Mark Roger= çalışmalarını beklemek gerekti. Onun çalışmalarını tatbikata döken meşhur bir Ingiliz fizikçisi, 1830 da “Faraday tekerleği” ni icadederken, John Herschel de, el yapısı resimlerden faydalanarak Ilk oyuncağı buldu. Fitton’la doktor Paris ise 1825’te Thaumatrope’u yaptılar. Bu alet, önünde ve arkasında birer resim bulunan basit bir karton daireden ibaretti ki, çarçabuk ters yüz edilecek şekilde döndürültirse resimler üstü ste görülüyordu.
Background
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
Yorum Alanı
Bağlan Film izle sitemizden dilediğiniz filmi full hd kalitede tek part olarak Türkçe dublaj ve Türkçe alt yazılı izleyebilirsiniz.
Sitemap | Film izle | Film seyret | Sinema izle | Yetişkin Filmleri | Yerli film | film izle

Telif hak sahipleri yayınlanmasını istemedikleri film için ( ajansroth[at]mail.ru ) mail atmaları durumunda aynı gün yayından kaldırılacaktır.

En güncel filmleri bulabileceğiniz Bağlan Film izle sitemizde binlerce film içerisinden tarzınıza uygun HD Kalitede ki filmi izlemek için kategorilerimizden faydalanabilirsiniz.